Strona główna Ciekawostki Czy warto oszczędząć na OC?

Czy warto oszczędząć na OC?

1078
0
UDOSTĘPNIJ

Jeżeli opłacasz obowiązkowe ubezpieczenie OC dla kierowców, z doświadczenia wiesz, że stanowi poważny wydatek w budżecie domowym. Zapoznaj się z artykułem i przekonaj się, dlaczego warto i czemu można na nim oszczędzić oraz przede wszystkim jak to zrobić.

 

Dlaczego warto oszczędzać na OC

OC jest ubezpieczeniem jedynym w swoim rodzaju, ponieważ nie da się zmienić jego warunków. Towarzystwa muszą je oferować na z góry określonych zasadach i nie maja prawa ich modyfikować, w związku z czym nie mogą konkurować jakością produktu. W tej sytuacji jedynym czynnikiem, którym można skusić klientów, pozostaje cena. Z punktu widzenia kierowcy powinna być ona jak najniższa, ponieważ – jak już zostało wyjaśnione – niezależnie od jej wysokości OC jest zawsze identyczne.

Bez względu na to, czy kupujesz najdroższe ubezpieczenie OC w Krakowie, czy najtańsze w Rzeszowie, zapewnia Ci ono identyczny zakres ochrony. Dzięki niemu w razie spowodowania przez siebie wypadku, kolizji lub stłuczki obrażenia fizyczne i psychiczne oraz straty materialne osób trzecich zostaną pokryte z ubezpieczenia. Mając OC, nie musisz samemu zatem płacić za wyrządzone szkody – ten obowiązek należy do towarzystwa, w którym wykupiłeś polisę.

 

Jak oszczędzać

Podstawową metodą, żeby nie przepłacać za OC, jest porównanie składki w maksymalnie dużej liczbie towarzystw ubezpieczeniowych. W ten sposób da się łatwo znaleźć najtańszą polisę. Można to zrobić dwojako: samemu przez Internet za pomocą porównywarki online lub u agenta ubezpieczeniowego, który przy użyciu własnego kalkulatora przedstawi najkorzystniejsze oferty.

Jako że na wysokość składki ubezpieczeniowej wpływają parametry samochodu, wybierz model, który sprzyja niskiej cenie OC. Chodzi o miejskie auta z segmentu A i B, z niewielkim silnikiem, dla których polisy są tańsze niż dla samochodów sportowych z silnikami o dużej pojemności. Jeżeli nie chcesz przepłacać za OC, zrezygnuj także z rat. Za ich udzielenie towarzystwa pobierają bowiem dodatkową opłatę, która może wynosić nawet 30% podstawowej ceny polisy.

Jeżeli niedawno udało Ci się uzyskać uprawnienia do prowadzenia auta lub Twój wiek wynosi mniej niż 27-29 lat, towarzystwa ubezpieczeniowe traktują Cię jako kierowcę podwyższonego ryzyka i oferują wysokie składki. Możesz je obniżyć poprzez dodanie do dowodu drugiego kierowcy, który posiada duże zniżki za bezszkodową jazdę. Pamiętaj jednak, że jeśli Ty spowodujesz stłuczkę, kolizje lub wypadek, zniżki stracisz nie tylko Ty, lecz także drugi kierowca. I odwrotnie – jeżeli on wyrządzi szkodę w ruchu drogowym, Tobie również się oberwie.

 

UDOSTĘPNIJ
Poprzedni artykułPieszyckie Prezentacje Teatralne
Następny artykułTEATR KĄTEM