Strona główna Bez kategorii "Kto nie szanuje zmarłych, ten nie szanuje życia"

"Kto nie szanuje zmarłych, ten nie szanuje życia"

145
0
UDOSTĘPNIJ

Od 29 lipca trwał w Krzyżowej wyjątkowy projekt, któremu przyświecało hasło „Kto nie szanuje zmarłych, ten nie szanuje życia”. W polsko-niemieckim workcampie „Work for peace” brali udział młodzi ludzie, którzy od 2 sierpnia pracowali na starym cmentarzu ewangelickim w Dzierżoniowie, by odkrywać i zachować to miejsce jako świadectwo międzykulturowej historii Dolnego Śląska.

10 sierpnia zostały podsumowane działania uczestników workcampu, w którym wzięli udział przedstawiciele instytucji wspierających projekt oraz biskup Waldemar Pytel z Kościoła Pokoju w Świdnicy.

Młodzież  oczyściła części terenu ze śmieci i roślinności, która uniemożliwiała poruszanie się po cmentarzu. Następnie prowadzone były prace odkrywania nagrobków, z których część znajdowała się pod warstwą ziemi, a część była poważnie uszkodzona. Uczestnicy prac oczyszczali również płyty nagrobne ze współczesnych napisów i śladów farb. Równocześnie prowadzona jest inwentaryzacja nagrobków. Jak do tej pory udało się zidentyfikować groby m.in. kupca (Carl Friedrich Robert Metzig), właściciela majątku (Carl Niedenführ), inspektora kolei (Gustav Abert) i byłego burmistrza Dzierżoniowa.

Cmentarz ewangelicko-augsburski w Dzierżoniowie ma powierzchnię 3,17 ha. 3 kwietnia 1872 roku został poświęcony i pełnił swoją funkcję aż do połowy XX wieku. Chowano tu dzierżoniowską elitę, w tym przedstawicieli ówczesnych władz, właścicieli miejscowych fabryk i mniejszych przedsiębiorstw, duchowieństwo i nauczycieli. Po wojnie nekropolia była jeszcze sporadycznie użytkowana do 1957 r.

Organizatorami workcampu są: Fundacja „Krzyżowa” dla Porozumienia Europejskiego, Volksbund Deutsche Kriegsgräberfürsorge e.V. Projekt jest wspierany przez Księdza Biskupa Waldemara Pytla oraz Urząd Miasta w Dzierżoniowie.

Dofinansowano w ramach Programu Narodowego Instytutu Dziedzictwa – „Wolontariat dla dziedzictwa”.