1.08 i 30.09

1.08 i 30.09

8
9
PODZIEL SIĘ
Sławomir Waś

70 rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego nie da się nie zauważyć, tak jak niedawnej rocznicy

Sławomir Waś
Sławomir Waś

mordu ukraińskiego na Polakach z Wołynia. Przypominanie o bohaterskich warszawiakach jest dla mediów i władzy wygodniejsze w czasie, gdy obowiązuje “jedyna słuszna linia” wspierania państwa ukraińskiego w walkach wewnętrznych z Rosją i obywatelami jej sprzyjającymi. I choć sens Powstania jest ciągle przedmiotem wielu dyskusji to dzięki takim inicjatywom jak akcje “Zatrzymaj się”, “Teraz 44”, film “Miasto 44”, nowa seria “Czasu Honoru” oraz obchodom w całym kraju nie da się przejść obok 1 sierpnia obojętnie.

Daje się nawet zauważyć, że m.in. dzięki wieloletnim działaniom Muzeum Powstania Warszawskiego pamięć o Powstaniu staje się modna. Coraz więcej dookoła koszulek ze znakiem Polski Walczącej, murali (polecam tez ze Świdnicy), szczególnie młodzi ludzie odczuwają chęć zbliżenia się do tamtych wydarzeń i tamtych bohaterów.

Wątpliwości co do sensu wybuchu Powstania można wygłaszać wyłącznie uwzględniając realia lipca 1944 roku. Wiele już o tym napisano. Więc ja tylko przypomnę, że mistrz Herbert pisał abyśmy szli wyprostowani pośród tych co na kolanach.

Ale nie tylko historia człowiek żyje. Ważną datą dla mieszkańców Powiatu Dzierżoniowskiego może być 30 września 2014 roku. Oto coraz częściej przedostają się do mediów informacje, że w tym terminie może zostać otwarta droga Dzierżoniów-Łagiewniki. Może nie tylko ja pamiętam, że miało to nastąpić bodaj w 2006 roku i było przedmiotem kampanii wyborczych w tamtym czasie? Jeśli by ta obietnica z prawie 10 letnią historią miał się w końcu spełnić to wspaniale. Jeśli jednak pójdzie w niepamięć to ogromne opóźnienie to może się okazać w listopadzie, że znów zostaną wybrani Ci, którzy wtedy nie dotrzymali słowa.

Dlatego cieszmy się, chwalmy ale pamiętajmy. Pamięć historyczna jest bardzo potrzebna, a historia vitae magistra est!

 Sławomir Waś

9 KOMENTARZE

  1. Otworzą bo wybory. Więc nawet jak ta droga nie będzie jeszcze gotowa to i tak będzie pompa w mediach i lan platformersów.

  2. Historia nauczycielką życia…problem w tym, że my nie uczymy się na błędach. A stara elita dalej będzie grzała stołki

  3. Panie Waś pomimo ze w tym roku minela 70 rocznica Powstania Warszawskiego nie było pana obecnego na tych obchodach ale pisać górnolotnie to pan pisze. A co pan zrobil nic tylko medialnie chce pan zaistnieć no i oczywiście krytykować innych

Comments are closed.